irtrnews.ir

کد خبر: ۲۰۴۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۲ - ۲۰۱۹ February ۱۷
دبیر کل سابق بورس اوراق بهادار تهران به تامین کننده‌های مالی توصیه کرد: در مرحله نخست باید تحریم را مد نظر قرار دهند. همچنین سیاست دولت بانک مرکزی را در خصوص کسری بودجه و نقدینگی را رصد کنند و در نهایت نسبت به نرخ ارز حساسیت داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازرگانان ایران، عبده تبریزی در دومین همایش تامین مالی ایران، گفت: شرایط اقتصادی و سیاسی امروز ایران به گونه‌ای است که تامین مالی نوین و سرمایه در اولویت نخست قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: در ماه‌های اخیر، تورم کالا تا ۶۰ درصد افزایش یافته و تورم خدمات تا ۴۰ درصد پیش رفته در مقابل رشد نقدینگی به دلیل مشکلات بانکی به شدت رشد یافته است.

عبده تبریزی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم سهم شبه پول در نقدینگی از ۸۱ درصد تا ۸۷ درصد بالا رفته که به دلیل مشکلات بانک‌ها بوده است. در واقع نقدینگی در دوره روحانی به دلیل شبه پول نقدینگی کاهش نیافته است. در مجموع در دو دهه اخیر رشد نقدینگی به‌طور میانگین ۲۵درصد بوده است.

وی با بیان اینکه افزایش پایه پولی نیز به دلیل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است توضیح داد: در واقع سهم دارایی‌های خارجی از پایه پولی نقش کمتری داشته و بدهی بانک‌ها در رشد پایه پولی نقش آفرینی قابل توجه‌تری داشته است..

تبریزی در خصوص نرخ سود گفت: تنها دوره ای که بانکها سود واقعی دادند بین سال‌های ۹۱تا ۹۶ بود که نخ سود ۱۵ درصد بوده‌ است.

دبیر کل سابق بورس اوراق بهادار تهران در خصوص سرکوب نرخ ارز گفت: به مدت طولانی، نرخ ارز سرکوب شد اما اقتصاد از دستورات تبعیت نکرده و متغیرهای اقتصادی در دوره کوتاه هم جواب سرکوب ما را نمی دهد و قوانین خود را تکمیل می کند و دیدیم که چه اتفاقاتی افتاد.

وی افزود: در چنین شرایط اقتصادی باید به سراغ تامین مالی نوین رفت تا ریسک‌ها را کاهش داد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: