irtrnews.ir

کد خبر: ۲۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰ - ۲۰۱۹ March ۰۵
بازار سرمایه سال پرتلاطمی را از سر گذرانده است. پس خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و بازگشت تحریم نگرانی از محدودیت در صادرات نفتو سایر کالاها و به دنبال آن کاهش درآمدهای ارزی از منظر روانی بر اقتصاد کشور اثرگذاشت و به افزایش شدید نرخ ارز انجامید.

این افزایش سبب ساز تحولاتی در اقتصاد کلان و بازارهای مختلف بود و بازار سرمایه هم در این بین مستثنی نبود.

شاخص کل بازار سرمایه سال 97 را در ارتفاع 96 هزار واحد آغاز کرد و در ادامه ضمن فراز و فرودهایی روند افزایش را ادامه داد. در مهرماه شاخص به قله خود یعنی کانال 195 هزار واحد رسید و با نوسان نرخ ارز دوباره کاهش یافت و در نهایت در اسفند ماه تا لحظه نگارش این یادداشت در کانال 164 هزار واحد ایستاده است. شاخص کل طی سال 97 تا هفته دوم اسفند ماه رشد 70 درصدی را تجربه کرده است.

روند صعودی شاخص کل و در واقع محرک بازار سرمایه افزایش نرخ ارز در کشور و افزایش سودآوری شرکت ها به ویژه شرکت های صادراتی و کالایی و افزایش ارز جایگزینی شرکت ها بود. از سوی دیگر افراد به انگیزه حفظ ارزش نقدینگی شان به دنبال تبدیل منابع ریالی به دارایی مالی از جمله سهام بودند و این هم به نوبه خود باعث ورود نقدینگی بیشتر به بازار سرمایه شد. از این منظر بازار سرمایه نقش مهمی را در جذب سرمایه های کوچک ایفا کرد.

بازار سرمایه یک نهاد مالی فعال در اقتصاد کشور است و اگر برنامه ریزی اصولی و صحیح درمورد آن به مرحله اجرا برسد و زیرساخت ها توسعه پیدا کند، بهترین بازار برای جذب نقدینگی و سرمایه های خرد و سرگردان در جامعه و هدایت منابع مالی به سمت بخش های مولد اقتصاد به منظور توسعه سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال پایدار است. در شرایطی که بنگاه ها با تنگناهای مالی دست و پنجه نرم می کنند، بازار سرمایه می تواند با فراهم کردن سرمایه در گردش لازم برای این بنگاه ها به تقویت بنیه اقتصاد کمک کند.

اینکه شاخص کل در نهایت به چه سمت و سویی حرکت می کند به عوامل متعدد بستگی دارد که از جمله آن قیمت جهانی مواد پایه و معدنی است. از این منظر سال آینده سال فرصت ها و ریسک ای متعدد برای بازار سرمایه است و باید دید سیاست گذاری ها و مدیریت بازار سرمایه تا چه اندازه توان تبدیل تهدید ها به فرصت ها را دارد.

---------------------
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: