irtrnews.ir

کد خبر: ۲۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱ - ۲۰۱۹ March ۱۳
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، از افزایش تولید نفت خام از میادین مشترک غرب کارون خبرداد و گفت: پس از متوقف شدن فعالیت شرکت‌های خارجی، وزارت نفت با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی، ظرفیت برداشت از این میادین را توسعه داد.

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، تورج دهقانی با اشاره به اینکه میادین مشترک غرب کارون، همان میدانی است که قرار بود شرکت فرانسوی توتال کار توسعه بخشی از آن را انجام دهد،اظهار کرد: در‌طی سال‌های گذشته، مذاکرات خوبی با شرکت‌های مختلف انجام شد و در مقاطعی، کار تا مرحله انعقاد قرارداد و حتی مقدمات انعقاد قرارداد پیش رفت؛ اما متأسفانه اعمال تحریم‌های آمریکا و شرایط ایجاد شده، مانع انجام کار شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، عنوان کرد: با وجود این شرایط و متوقف شدن ادامه فعالیت شرکت توتال و دیگر شرکت‌های خارجی در میادین غرب کارون، روند توسعه این میادین هیچگاه متوقف نمانده و نخواهد ماند.

وی ادامه داد: پس از متوقف شدن فعالیت شرکت‌های خارجی، وزارت نفت با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی، ظرفیت برداشت از این میادین را توسعه داد و در سال ۹۷ روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام از این میادین، استخراج شد که این میزان در مقایسه با سال ۹۶، معادل ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

دهقانی با بیان اینکه از محل فروش نفت برداشت شده از میادین غرب کارون، سالانه ۸ تا ۹ میلیارد دلار درآمد عاید کشور می‌شود، گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و با تکمیل برخی فازهای توسعه در دست اجرا، ظرفیت برداشت از این میادین در سال آینده، به ۴۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، با بیان اینکه توسعه میادین مشترک غرب کارون از جانب شرکت‌های ایرانی در دست اجرا است، گفت: در زمینه توسعه میادین نفتی، توانمندی اجرا در داخل وجود دارد و بسته به ظرفیت‌های مالی و اقتصادی کشور می‌توان در این زمینه، برنامه ریزی کرد.

وی تاکید کرد: حتی اگر روزی پیمانکاران و شرکت‌های خارجی به صنعت نفت ایران بازگردند، باید خیلی از فعالیت‌های خود را به پیمانکاران ایرانی واگذار کنند.

دهقانی با بیان اینکه در برخی موارد مانند مدیریت مخزن، ازدیاد برداشت و برخی فناوری‌های جدید، شرکت‌های خارجی به روز تر هستند، عنوان کرد: با این حال در زمینه توسعه میادین و برداشت طبیعی از آن‌ها شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی، توانمندی‌های بالایی دارند و در این زمینه به خودکفایی رسیده‌ایم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، درباره ساخت مخازن نفتی در بندر جاسک نیز تصریح کرد: قرارداد ساخت این مخازن با یک شرکت ایرانی منعقد شده و امیدواریم تا سال ۹۹ این مخازن به بهره برداری برسد.

وی میزان ظرفیت این مخازن را ۲۰ میلیون بشکه اعلام کرد و افزود: احداث این مخازن در منطقه محروم جاسک، کمک شایانی به توسعه این منطقه خواهد کرد.

به گزارش بازرگانان ایران، میادین نفتی غرب کارون در دشت آبادان واقع شده و با عراق هم‌مرز است و طبق آخرین بررسی‌ها میزان نفت درجای غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه است که بخش زیادی از آن را، نفت سنگین تشکیل می‌دهد.

منبع: خبرگذاری صداوسیما

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: