irtrnews.ir

کد خبر: ۲۹۶۸
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶ - ۲۰۱۹ March ۲۴
فولاد و میزان استفاده از آن در عصر حاضر، نقشی اساسی در اقتصاد کشورها دارد و با توجه به کاربرد آن در حوزه های مختلف به یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی و صنعتی بودن کشورها تبدیل شده است.
اکنون این فلز در برنامه‌های توسعه اقتصادی کشورها و توسعه صنایع فلزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همچنین تقاضای آن نیز در جهان رو به گسترش گذاشته است.

از این رو، روند کلی افزایش توليد و مصرف فولاد در کشور طی سال‌های گذشته، نشان دهنده شکوفایی اين صنعت عظيم در کشور است.

لازم به ذکر است، در راستای طرح خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های فولادی به بخش خصوصی علی‌رغم تاثیر مثبت آن بر روند صادراتی این محصول، شاهد آن هستیم که صادرات این محصول بیشتر تابعی از سیاست‌های دولت در حوزه حمایت از تولید داخلی و صنایع پایین دستی این محصول است که در کشور ایجاد شده و به تناسب آن افزایش و کاهش یافته است.

پیشرفت و شکوفایی اقتصادی در کشور نیازمند توسعه هرچه بیشتر تعاملات بین‌المللی و حضور فعال‌تر در بازارهای جهانی است و در این بین یکی از اهداف و اولویت‌های اصلی کشور توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی است که می‌تواند به افزایش رشد پایدار و ارتقا کمی و کیفی تولیدات داخلی و اشتغال در کشور منجر شود.

در این میان فولاد به عنوان یکی از اقلام عمده صادرات غیرنفتی با چالش محدودیت‌های داخلی و قوانین دست و پاگیر صادراتی -که بعضاً منجر به از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی شده- و تشدید تحریم‌های بین‌المللی و مشکلاتی که در این زمینه ایجاد می‌شود، مواجه است.

حفظ و توسعه صادرات فولاد، نیازمند حمایت و تسهیل روند صادرات در کشور و ایجاد ثبات در قوانین و مقررات و افزایش قدرت پیش‌بینی‌پذیری، مشورت و هم‌فکری با تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این حوزه است.


...............................................................

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: