irtrnews.ir

کد خبر: ۳۰۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳ - ۲۰۱۹ March ۲۸
برای برون رفت از غافلگیری و ناتوانی در حل بحران ها و بلایای طبیعی، باید سازمان مطالعات و برنامه ریزی مخاطرات ملی تشکیل شده تا برای چنین روزی آماده شد نه اینکه با هر بحرانی تنها به فکر رفع موقتی آن بحران اقدام کنیم و از مردم کمک بخواهیم.

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ و آغازین روزهای سال ۱۳۹۸ به هنگام ایام برگزاری تعطیلات عید باستانی نوروز و استقبال از بهار طبیعت، با پیش بینی به موقع سازمان هواشناسی شاهد نزول برکات الهی، برف و باران در اکثر استان های کشورمان بوده و هستیم.

هرچند پس از سال‌ها خشکسالی و نگرانی از کمبود منابع آب در ایران، باریدن حجم زیاد برف و باران باعث خوشحالی مردم است اما خسارت‌های مالی و جانی ناشی از جاری شدن سیل های مخرب و آب گرفتگی و سرمازدگی که موجب بروز زیانهایی برای برخی هموطنان در مناطقی شده، خصوصا آب گرفتگی در منطقه ترکمن صحرا و شرق مازندران، یراز، قم و خرم آباد و دیگر نقاط کشور که ساکنین برخی شهرها و روستاها و صاحبان مزارع و باغات را در ایام عید نوروز گرفتار کرده باعث تاسف و نگرانی است.

علاوه بر خسارت‌های مالی، هموطنان عزیزمان در این مناطق رادچار صدمه جسمی، روحی در ایام فرخنده عید نوروز شده اند که حس همدردی و درک این شرایط سخت در نزد همه مسولین محترم و مردم شریف ایران را برانگیخته است و همه ایرانیان، هرجا که هموطن یا هموطنانی از رخداد هر گونه حوادث دچار خسارت‌های مالی و جانی می‌شوند، حس همدردی و درک مشترک شرایط را در نزد خویش عمیقا لمس و هر یک از شهروندان ایران زمین با هر میزان بضاعتی که دارند در صدد همیاری با خسارت دیدگان در این مواقع برمیایند.

علاوه براین، در همین ایام، متاسفانه همچون سال‌های گذشته شاهد خبرهای تصادفات رانندگی و کشته و مصدوم شدن تعداد قابل توجهی از هموطنان عزیزمان در جاده های کشور هستیم که این وقایع نیز نگرانی و حس همدردی با خانواده های داغدیده و مصدومین را در نزد همه هموطنان ایجاد کرده است.

از نظر نگارنده، تقسیم بندی خطرات فیزیکی را با منشا حوادث باید به دو گروه طبیعی و انسان ساز منفک کرد. باور علمی نیز در این خصوص می‌گوید: اصولا امکان حذف کامل حوادث در جوامع بشری وجود ندارد، لیکن دانش و امکانات امروزی شرایطی را بوجود آورده که بشر بتواند با اجرای برنامه ها و طرحهای مدیریت ریسک، اقدام به کاهش حداکثری شدت و تواتر حوادث در مرحله پیش بینی و پیشگیری کند و در صورت بروز رخدادها با سازماندهی و پیش آگاهی عمومی و مقابله مناسب با پیامدهای خطرات از نتایج آثار منفی حوادث در زیان‌های جانی و مالی بکاهد و توانمندی فردی - خانوادگی - سازمانی و منطقه ای را به زیاندیدگان باز گرداند .

از ۴۴ نوع بلایای طبیعی میگویند ۳۴ نوع آن در ایران رخ داده و همواره شاهد تکرار برخی از آنها همچون زلزله و سیل و سرمازدگی هستیم و در کنار حوادث طبیعی شاهد مخاطرات انسان ساز همچون تصادفات رانندگی و محیط کار با فراوانی بسیار هستیم. این حوادث هر ساله خسارات مالی و انسانی فراوان به سرمایه های کشورمان وارد می‌کند .

هیچ الگوی مناسبی ازحوادث مختلف قبلی و مستمر در حال رخدادن برای مقابله نساخته ایم و وقایع تلخ زلزله ها، سیل ها و آتش سوزی ساختمان نماد نوآوری ایران، پلاسکو و از هزاران هزار تصادفات وسایل نقلیه و سایر حوادث درس نگرفته ایم و همچنان شاهد بی برنامگی و برخورد منفعلانه درقبال انواع حوادث هستیم .

برای برون رفت از این غافلگیری و ناتوانی در حل بحران ها باید سازمان مطالعات و برنامه ریزی مخاطرات ملی تشکیل شده و برای چنین روزی آماده شد نه اینکه با هر بحرانی تنها به فکر رفع موقتیآن اقدام کنیم و از مردم کمک بخواهیم؛ باید با مطالعه دقیق به جنگ بحران آتی رفت.

------------------------------

مشاور ریسکف بیمه و کارشناس رسمی دادگستریارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: