irtrnews.ir

کد خبر: ۳۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱ - ۲۰۱۹ April ۰۸
با توجه به شرایط پیش‌آمده ناشی از اعمال تحریم‌ها و دشواری‌های بی‌شماری که صادرکنندگان ایرانی در حال حاضر در حوزه نقل‌وانتقال پول با آن مواجه هستند، معتقدم نباید به بازار کشورهایی جز کشورهای همسایه برای توسعه صادرات خوش‌بین بود.

چراکه صادرات گسترده بدون ارتباط سیستماتیک با بانک جهانی ممکن نخواهد بود. بخصوص اینکه مقام‌های اروپایی هم تأکید دارند «اینستکس» نوزاد تازه متولدی است که مسیر طولانی را برای بالغ شدن در پیش دارد؛ بنابراین در این شرایط تمرکز صادرکنندگان ایرانی باید بر بازارهایی مانند افغانستان و عراق باشد که مشکلی در نحوه نقل‌وانتقال مالی وجود ندارد.

خوشبختانه در آخرین روزهای پایانی سال 97، شاهد سفر رئیس‌جمهوری به کشور عراق بودیم که باید این سفر را بسیار مثبت ارزیابی کرد. واقعیت این است که در شرایط فعلی بازارهای کشورهای همسایه از جمله عراق برای ما بسیار اهمیت دارد و امیدواریم که بتوانیم از این فرصت به نحوی بهره‌برداری کنیم؛ نه اینکه با یکسری ندانم‌کاری‌ها همان کاری را انجام دهیم که با بازار کشورهایی مانند ترکمنستان یا آذربایجان انجام دادیم. نباید از این نکته غافل شد که شرط ماندگاری در بازارهای صادراتی حضور شرکت‌های صاحب‌نام و برند در آن بازارهاست نه شرکت‌های خردی که دیدگاه بلندمدت اقتصادی ندارند.

عضو کنفدراسیون صادرات ایران


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: