irtrnews.ir

کد خبر: ۳۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷ - ۲۰۱۹ April ۱۳
وضعیت نامشخص 20 عضو دولتی اتاق بازرگانی؛
هر دوره از انتخابات اتاق بازرگانی که برگزار می‌شد، در اولین جلسه هیات نمایندگان این اتاق برای انتخاب هیات رئیسه تصمیم‌گیری شده و اعضای آن مشخص می‌شدند؛ اما این بار هنوز هیچ جلسه‌ای برای انتخاب هیات رئیسه تشکیل نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازرگانان ایران، بر اساس رسم اتاق بازرگانی تهران همیشه سومین سه‌شنبه ماه جلسه هیات نمایندگان برگزار می‌شد؛ اما اکنون که یک ماه از انتخابات گذشته و اعضای بخش خصوصی مشخص شده‌اند، هنوز جلسه انتخاب اعضای هیات رئیسه برگزار نشده است.

به نظر می‌رسد، با وجود اینکه 40 عضو بخش خصوصی مشخص است، هنوز دولت در انتخاب 20 عضو خود مردد بوده و یا وقتی برای انتخاب نداشته است؛ چراکه شواهد حاکی از این است که دولت هنوز لیست اعضای خود را مشخص نکرده است و در لیست به روز شده وب سایت اتاق بازرگانی تهران نیز اعضای هیات نمایندگان دولتی وجود ندارند.

اما از عدم برگزاری جلسه انتخاب هیات رئیسه که بگذریم، دور نهم اتاق بازرگانی تهران شاهد تحولاتی از نظر چیدمان اشخاص شده و برخی از باسابقه‌های این عرصه به دلایل خاص خود در انتخابات هیات نمایندگان این دوره شرکت نکردند.

انتخابات دور نهم که سال گذشته برگزار شد و هیات نمایندگان آن را تمامی اعضای ائتلاف برای فردا تشکیل دادند؛ اکنون برخی از اعضای قدیمی خود را در جمع ندارد.

افرادی مانند پدرام سلطانی، سیدحسین سلیمی، مهدی جهانگیری کوهشاهی، سید حامد واحدی، فرهاد فروزان فرد، علی سنگینیان، مسعود شنتیایی، مهدی پورقاضی و ... با اینکه از اعضای ائتلاف بودند اما این دوره تصمیم گرفتند که میدان را برای افراد دیگری باز بگذارند.

در این میان افرادی نیز وجود دارند که عضو هیات رئیسه پیشین بوده و اکنون باید جای خالی آنها با اعضای دیگر پر شود. سمت‌هایی مانند نائب رئیسی و خزانه‌داری اتاق بازرگانی تهران که اکنون خالی است.

اما چه کسانی ممکن است در هیات رئیسه اتاق بازرگانی دور نهم حضور داشته باشند؛ سوالی است که می‌توان آن را بررسی کرد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این دوره نیز مسعود خوانساری، ریاست اتاق بازرگانی تهران را بر عهده خواهد گرفت و حضور خوانساری در این سمت، حضور بهمن عشقی را در سمت دبیرکلی اتاق تثبیت می‌کند.

اما در رابطه با نائب رئیس دوم و همچنین خزانه دار که صندلی‌ آنها خالی است احتمال حضور چند نفر وجود دارد. اولین نفر برای این موضوع محمد لاهوتی است که سابقه‌ای چند ساله در کنفدراسیون صادرات ایران داشته و همچنان ریاست این کنفدراسیون را بر عهده دارد. وی سوابق طولانی در امر بازرگانی داشته و مدتی است که مراسم انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران نیز بر عهده وی است. هر چند که به نظر می‌رسد محمد لاهوتی برای سمت خزانه‌داری مد نظر اعضا است، اما شاید بد نباشد با توجه به سوابق وی نایب رئیسی اتاق را بر عهده وی بگذارند.

همچنین احتمال کاندید شدن عباس آرگون، سیده فاطمه مقیمی و کاوه زرگران برای سمت خزانه داری اتاق وجود دارد.

اما نکته حائز اهمیت این است که در دور گذشته میان اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افرادی فعال در حوزه مالی وجود داشتند تا بتوان روی بحث خزانه‌داری حساب باز کرد، اما اکنون اتاق شاهد تعداد کمی فعال یا تحصیل کرده در حوزه مالی است و تنها تعداد محدودی گزنیه برای این سمت وجود دارد.


نویسنده: نیلوفر جمالی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: