irtrnews.ir

کد خبر: ۳۴۰۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶ - ۲۰۱۹ April ۱۳
در دوره ای از حاکمیت جورج بوش پسر، هنگامی که روحیه نظامیگری دولت او بیداد می کرد، به ناگهان بحث گزینه حمله به ایران در دولت و رسانه های آمریکا جدی تر شد.

در همان موقع بسیاری در خود دولت آمریکا تحلیل کردند که ورود به فاز نظامی علیه ایران غیرممکن است زیرا روحیه آمریکاستیزی را در مردم ایران تقویت می کند و به جریانهای تندرو در ایران فرصت خودنمایی می دهد.

آمریکای بوش پسر این حقیقت را پذیرفت و خود را از این غائله بیرون کشید اما دولت ترامپ اهل منطق و مطالعه نیست.

آنها که به قول خود بیسابقه ترین تحریمهای تاریخ را علیه ایران اعمال کرده اند حتی با گماردن یک نماینده ویژه در امور ایران هم نمی توانند کاری کنند که گسترش تحریمها حتی دامن نزدیکان خودشان را نگیرد. آنها تاکنون موفق شده اند هشت کشور را از فهرست تحریمها بیرون بگذارند و گفته اند که معافیتها را تمدید نمی کنند. این که عراق و بسیاری از کشورهای طرف این معافیتها هنوز نتوانسته اند از این معافیتها بهره گیرند و خود را از ایران بی نیاز کنند نکته ای است که دولت آمریکا یا آن را درست پیش بینی نکرده بود یا به گونه ای در مقابل آن کم آورده است.

به این ترتیب قیمت نفت به بالای بشکه ای هفتاد دلار رسیده است و پیش بینی ها از ادامه این روند با دست اندازهایی حکایت دارد. منابع آمریکا برای عرضه نمی تواند در مقابل این مشکل به دولت ترامپ کمک کند. در این میان ترامپ مدام تحریمهای تازه ای را اعمال می کند تا بلکه از پس پرونده فساد و ارتشا و تقلب انتخاباتی که دادستانی به نحوی آن را جمع کرد اما کنگره از آن دست برنمی دارد و خواهان توضیحات دادستان است برآید.

تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی دولت ترامپ در این میان تلاشی دیگر از سوی ترامپیان است تا اذهان عمومی جهانیان را گیج کنند.

این حرکت آخرین برگ از پرونده کمک به تقویت جریان تندرو در انتخابات اسرائیل بود و این در حالی است که کاندیدای احتمالی دموکراتها در انتخابات آینده آمریکا دولت ترامپ را به تلاش برای برهم زدن اوضاع خاورمیانه متهم کرده است.

بی تردید آمریکا خوب می داند که تحریم سپاه پاسداران اقدامی غیرعملی و بی نتیجه است اما آنها از این اقدام نه در ارتباط با ایران، بلکه در ارتباط با اسرائیل منافع خود را تعقیب می کردند زیرا پیش از این هم گفته ایم که جریانهای تندرو به یکدیگر نیاز دارند زیرا تندروها در یک کشور تندروهای کشورهای متخاصم را تقویت می کنند و درست در آستانه انتخابات آمریکای ترامپ برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل از دو وسیله بهره برد تا نتانیاهو را تقویت کند. نخست کوشید با به رسمیت شناختن کنترل اسرائیل بر بلندیهای جولان جریان لیکود را در انتخابات تقویت کند و بعد سپاه پاسداران را تحریم کرد تا نتانیاهو را در فریادهای تبلیغاتی اش تنها نگذاشته باشد.

ماجرای تحریم سپاه از این منظر حرکتی نه چندان حساب شده از سوی ترامپ و باند تبهکار همراه اوست. زیرا در انتخابات اسرائیل با پرونده سنگین اتهامات مالی نتانیاهو و خانواده اش دیگر کمتر کسی به او رای مثبت خواهد داد و هیجانی کردن روند انتخابات نمی تواند تاثیر جدی را بر این روند داشته باشد.در این میان باید گفت که هرچند حزب آبی و سفید میانه روتر از لیکود است، اما تغییری جدی در سیاست خارجه اسرائیل ایجاد نمی کند.

اما برای ایران باتوجه به اينكه سهم زيادي از اقتصاد کشور در دست سپاه است، می توان با بازگرداندن دارایی ها به دولت، این داراییها را از تحریم خلاص کرد تا کشور دچار دست انداز سنگینتر اقتصادی نشود. بازگشت سپاه به ماموریت اصلی اش یعنی ماموریت نظامی می تواند کشور را از این بازی سخت بیرون بکشد.

این را هم باید درنظر داشت که سیاستهای تحریمی آمریکا چنانچه زیاد طول بکشد می تواند در انتخابات آینده آمریکا به زیان ترامپ و یارانش تمام شود و این نکته ای است که شاید خود آنها هم آن را خوب درک نکرده باشند.

.......................................................

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت ایران


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: