irtrnews.ir

کد خبر: ۳۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴ - ۲۰۱۹ April ۱۴
بازرگانان ایران گزارش می‌دهد
مصرف مقوای بهداشتی (به مقواهای بازیافت شده مقوای بهداشتی گفته می‌شود) در ایران رو به روز در حال افزایش است اما مساله بهداشت و مضراتی که برای مصرف کننده دارد، کمتر از کمیت آن مورد توجه قرار گرفته است.

سرو پیتزا در مقوای بازیافتیبه گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، امروز استفاده از کاغذ برای بسته بندی مواد غذایی، دارو و کالاهای مصرفی مرسوم بوده و روز به روز بر میزان آن افزوده می‌شود. دلیل استفاده از این کالا برای بسته بندی ارزان بودن این کالاست.

هرچند از مزایای استفاده از این نوع مقواها، کم کردن زباله‌های کاغذی است که می تواند مانع تولید روز افزون زباله از جمله کاغذ و مقوا و دفع غیراصولی آن شود اما استفاده از آن در بسته بندی مواد غذایی و دارو، خطر انتقال آلودگی‌های بسیار و بیماری را به همراه دارد.

دانشگاه تهران اخیر تحقیقی را در خصوص مصارف و تولید مقوا در جهان و ایران انجام داده که بر اساس آن به این نتیجه رسیده است:

«در سال 2014 حدود 400 میلیون تن کاغذ و مقوا در سطح جهان تولید شده است که در این میان، آسیا سریع ‌ترین رشد را در تولید داشته است و پیش بینی می‌شود که مصرف جهانی کاغذ تا سال 2025 بالغ بر 500 میلیون تن شود. 

تولید جهانی کاغذهای بهداشتی در 10سال گذشته در حدود 14 درصد رو به افزایش بوده است. تولید و مصرف کاغذهای بهداشتی در کشور  ما نیز در 10سال اخیر به میزان قابل توجهی (133 درصد) افزایش داشته و واردات کاغذ در سه سال گذشته به شدت کاهش پیداکرده است. 

در عین حال تولید مقوا و کاغذ بسته بندی در جهان حدود 25 درصد افزایش داشته است و در 10سال گذشته در ایران بطور میانگین 780 هزار تن در سال مقوا و کاغذهای بسته بندی مصرف شده است. مصرف کاغذ و مقوای مورد استفاده در کارتن و بسته بندی روند صعودی دارد و در طی 10سال حدودا" 5 برابر شده است. همچنین سرانه مصرف و تولید کاغذهای بسته بندی در کشور رو به کاهش است. سرانه مصرف کاغذهای مخصوص و روند واردات در کشور ایران صعودی بوده و  طی 10سال حدودا" سه برابر شده است. 

واردات انواع خمیرکاغذ وآخال افزایش داشته و تامین بخش عمده ای از مواد اولیه کارخانجات را خمیرهای وارداتی تشکیل می‌‍‌‌‌دهد. در سال 1395 نزدیک به 300 هزار تن ظرفیت جدید در بخش تولید کاغذ بسته بندی در کشور ایجاد شد.»

مساله بهداشت است نه میزان تولید و واردات

اما مساله‌ای که در خصوص مصرف کاغذ و مقوای بسته بندی بسیار مورد توجه قرار دارد موضوع سلامت استفاده از این کالاهاست نه میزان و واردات آن. به مقواهایی که در بسته بندی استفاده می شود عموما مقوای بهداشتی می گویند که باید دارای ویژگی خاصی باشد.

در صورتی که مقواي بهداشتي در واحدهاي تحت نظارت معاونت غذا و دارو و موسسه استاندارد و با رعايت ضوابط مندرج در استانداردها و آيين نامه‌هاي مربوطه و تحت نظارت مستقيم مسئول فني توليد شود باید براي توليد آن از مواد اوليه مرغوب، آب بهداشتي، مواد ضدعفوني كننده مناسب (براي كاهش بار آلودگي ميكروبي) و دستگاه‌هاي مناسب و مطابق ضوابط استاندارد و بهداشتي استفاده شده و پس از بررسي تطبيق كيفيت مقوا با موارد مطرح شده در استاندارد ملی شماره 3341 و انجام آزمايش‌هاي گوناگون ميكروبي، فيزيكي و شيميايي، اين مقوا در بسته بندي هاي مناسب به مراكز مصرف منتقل شود.

بر اساس استاندارد ملی شماره 3341 ایران، موارد استفاده از مقوای بهداشتی عبارت از: جعبه های شیرینی ، جعبه پیتزا، انواع بیسکوییت، رشته آش، پولك و نبات، کلوچه، غذای کودک، لازانیا، همبرگر، انواع بستنی لیتری، چای، نان برنجی، تنقلات و دانه های حجیم شده است. بر همین اساس در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی و شیمیایی فوق و نداشتن استاندارد -که در بسیاری از موارد استفاده علامت استانداردی دیده نمی‌شود- ممکن است بیماری‌ها و آلودگی‌های متعددی به انسان منتقل شود. تنها بخشی از عوارض استفاده از این پک‌های بسته بندی را می توان تهوع ، استفراغ، تب و لرز ، سرگیجه ، دل پیچ، سستی، اسهال، کم خونی، اختلال در غدد مترشحه، کاهش رشد، انواع گرفتگی دستگاه گوارشی و عوارض کلیوی، کبدی و مغزی برشمرد.

ویژگی های میکروبی مقوا

شماره روش آزمون استاندارد ملی

حداکثرمجاز در هر گرم

نوع باکتری

ردیف

356

500

شمارش باکتری های هوازی مزوفیل

1

437

منفی

باکتری های کلیفرم

2

1194

منفی

استافیلوکوکوس اورئوس کواگولاز +

3

2198

منفی

استرپتوکوکهای گروه D لانسفید

4

3140

-

سودوموناس آئروژینوزا

5

997

20

کپک ها

6

997

منفی

مخمر ها

7

2197

منفی

کلستریدیدم پرفرنژنز

8نظارت ناکافی در واردات و تولید مقوای بهداشتی در ایران

یک کارشناس میکروبیولوژی و متخصص در حوزه مقوای بهداشتی در گفت و گو با بازرگانان ایران گفت: لزوما همه مقواها غیر بهداشتی یا خطرناک برای سلامت نیستند. در دنیا استفاده از مقوای بهداشتی کاملا مرسوم است؛ چرا که کنترل و نظارت دقیقی برای تولید این کالاها صورت می گیرد و بر همین اساس این موضوع خود، به عنوان یکی از مسائل توسعه پایدار مطرح شده است.

سمانه میرحیدری در ادامه عنوان کرد: در ایران نیز این رویه بازیافت کاغذ وجود دارد. کاغذهای آلوده نشده و تمیز را از ادارات و بانک و غیره جمع آوری کرده و از مواد ضدعفونی کاغذ که در تمام دنیا مرسوم است استفاده می شود تا میکروب زدایی صورت گیرد و در نهایت از همه استانداردهای بهداشتی، میکروبی و شیمیایی گذرانده می شود تا خطرات احتمالی برای مصرف کننده ها بطور از بین برود.

میرحیدری افزود: اما در این صنعت ممکن است اتفاقات ناخوشایندی رخ دهد که چندان برای مصرف کننده مناسب نباشد. به عنوان نمونه در خصوص واردات کاغذهای پشت طوسی استاندارد دقیقی وجود ندارد و ممکن است که برخی موارد بهداشتی رعایت نشود بنابراین باید از مقواهایی استفاده شوند که پروانه دارند و مورد تایید بهداشتی و استاندارد باشد.

برای مصرف مقوا در داروسازی آیین نامه خاصی وجود ندارد

این کارشناس میکروبیولوژی افزود: در بسته بندی دارویی ایران هیچ استانداردی وجود ندارد و در این رابطه آیین نامه ای برای رعایت بطور دقیق من ندیدم و اگر باشد هم کافی نیست. در واقع در صنعت داروسازی نباید از بازیافتی ها استفاده شود اما گاها از این مقواها استفاده می شود. 

میرحیدی عنوان کرد: تاکنون در خصوص مواد غذایی آیین نامه دقیقه ایی نوشته شده اما در بقیه موارد کمبودهایی وجود دارد.

وی افزود: در درگاه ورودی این کالا به داخل کشور، کنترل درستی وجود ندارد و بعضا بسیاری از مشکلات در مقواهایی است که از طریق واردات وارد سیستم بسته بندی کشور شده و این ضعف وجود دارد و نگرانی هایی هم در این زمینه وجود دارد که باید مسئولان بررسی کنند.

در حوزه داخلی نیز این وضعیت وجود دارد و نظارت‌ها بعضا سلیقه ای است و ممکن است در برخی مناطق نسبت به دیگر مناطق این کنترل و نظارت ها جدی گرفته نشود و این خود یکی از دیگر معضلات می تواند باشد و باید رسیدگی شود.

وجوه دیگر مصرف کاغذهای بازیافتی در گزارش‌های آینده بررسی خواهد شد...

نویسنده: علی رمضانیان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: