irtrnews.ir

کد خبر: ۳۴۳۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹ - ۲۰۱۹ April ۱۴
رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در ماه های اخیر در حوزه تجارت خارجی، به دلیل تحریم ها با دست اندازهایی روبه رو شدیم که بالاجبار به سراغ نقل و انتقال حواله ای ارز رفتیم که سبب افزایش ریسک بازرگانان شد اما با این حال از درون هم تجار حمایت نمی شوند.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با بازرگانان ایران، اظهار کرد: مشکلات بوجود آمده به دلیل تحریم ها، بر میزان صادارت و واردات تاثیر زیادی گذاشته است. این رویه در افزایش هزینه مبادلات تجاری نیز اثر گذار بوده  و بعضا بین 10 تا 15 درصد این هزینه ها را افزایش داده است.

وی افزود: بر خلاف تحریم های دوره قبل، این بار از سوی یک کشور خاص تحریم شدیم اما به دلیل نگرانی‌های موجود در خصوص مجازات‌های احتمالی، کشورها در تعامل با ایران محتاطانه رفتار می کنند؛ چرا که امریکا برخی از کشورها را با تهدید و تطمیع، از همکاری با ایران منع می‌کنند.

لاهوتی گفت: از طرف دیگر در داخل نیز حمایت های لازم برای واردات مواد اولیه و دیگر کالاهای ضروروی صورت نمی گیرد. به عنوان نمونه در حال حاضر از واردکننده 35 درصد از حجم معامله را بصورت وثیقه مطالبه می کنند و بازرگانان باید این مبلغ را علاوه بر کل مبلغ مورد معامله، نزد بانک‌ها نگهداری کنند. این مساله سبب افزایش هزینه واردات شده و بهای تمام شده کالاهای وارداتی را به شدت افزایش داده است.

لاهوتی در ادامه تصریح کرد: این در حالی است که از بازرگانان تعهدات لازم برای رعایت مقررات اخذ می شود، لذا این حد سخت گیری برای فرآیند کار مناسب نیست.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار کرد: از طرف دیگر ریسک مبادلات به شدت برای واردکننده افزایش یافته است. به عنوان نمونه بازرگانان اقدام به خرید کالا از کشوری می کنند ولی به دلیل مشکلات نقل و انتقال از مسیر بانکی باید از طریق حواله پول جابجا کنند که با خطراتی مواجه می شود؛ هرچند در برخی از کشورها امکان نقل و انتقال بانکی وجود دارد اما به گونه ای نیست که بتوان روی مبادلات بین بانکی حساب باز کرد لذا بازرگانان به سراغ روش نا امن حواله ای می روند.

محمد لاهوتی در پایان تاکید کرد: معاملات بین الملی در سطح بین المللی بسیار پرخطر بوده و با استرس‌های زیادی همراه است، بنابراین باید مسئولان در داخل کشور برای بازرگانان فضای بهتری را مهیا کنند تا اندکی از این فشارها را کاهش دهند.

نویسنده : علی رمضانیان 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: