irtrnews.ir

کد خبر: ۳۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲ - ۲۰۱۹ April ۱۵
تحریم‌های فعلی نمی‌تواند به فرصت مناسبی برای رشد اقتصادی ایران تبدیل شود. چراکه فرصت یک تعریف مشخص دارد و به این سادگی نمی‌توان تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرد. البته می‌توان با تحریم‌ها مقابله کرد اما تبدیل شدن آن به فرصت، نیازمند پیش‌شرط‌های متعدد دیگری است.

اگر قرار بود عدم همکاری با دنیای خارج از مرزهای ایران، نداشتن ارتباطات، عدم خرید کالا از سایر کشورها یا عدم فروش کالا به آنها، قطع واردات و صادرات تبدیل به فرصت شود، قطعا از روز اول واردات و صادراتی شکل نمی‌‌گرفت. اگر قرار باشد خودمان تولید کنیم و محدود به استفاده از تولیداتمان شویم به جزیره‌ای محدود تبدیل خواهیم شد.

اصلاح مناسبات بانکی اصلی‌ترین نیاز امروز اقتصاد کشور است. تصویب یا عدم تصویب FATF باعث نخواهد شد که مشکلات اقتصادی حل شود و این موضوع مثل یک بازی فوتبال است. بازی فوتبال قوانینی دارد و برای فوتبال بازی کردن باید قواعد آن را رعایت کنیم؛ رعایت قوانین فوتبال به این معنی نیست که قادر خواهیم بود تمام تیم‌های درجه‌یک دنیا را شکست دهیم و قهرمان دنیا شویم. بلکه برای تبدیل شدن به قهرمان دنیا نیاز به آمادگی‌ها، مهارت‌ها و تلاش‌های دیگری است.

رد کردن FATF هیچ ضرری را متوجه کشورهای آسیایی و غربی، به ویژه کشورهای اروپایی، نخواهد کرد. ضمن اینکه تایید آن هم ضمانتی برای حل همه مشکلات ما نخواهد بود و تنها بخشی از مشکلات ما را حل خواهد کرد.

عده‌ای پس از تصویب برجام انتظار داشتند همه مشکلات حل شود در حالی‌که تصویب این پیمان‌نامه‌ها قرار نیست همه مشکلات اقتصادی را حل کند و چنین انتظاری از اساس صحیح نیست، متاسفانه واقع‌بینی‌های اقتصادی زیر چکمه‌های سیاست (زیر بار سنگین سیاسی‌بازی) از بین رفته است.

نه‌تنها از جانب ترامپ، بلکه از طرف اروپا هم تحت فشار هستیم. ما حتی از جانب نزدیک‌ترین دوستان و هم‌پیمانانمان هم تحت فشار هستیم. کشورهایی که امروز به ما کالا می‌فروشند، نرخ کالاهایشان را بین ۲۰ تا ۲۵ درصد گران‌تر از قبل به ما می‌فروشند. کشورهایی که به‌عنوان دوست در کنار کشور ما قرار گرفته‌اند حساب‌های بانکی فعالان اقتصادی ایران را بسته‌اند. البته هنوز راه‌های زیادی برای نجات اقتصاد ایران وجود دارد.

این کشورها درحال‌حاضر ایران را در موقعیتی می‌بینند که می‌توانند بهره‌برداری‌های متعددی در جهت تامین منافع ملی خودشان از آن داشته باشند. سیاست تابع قواعد خاص خود است؛ قواعد دنیای سیاست باید رعایت شود و بسیاری از حرف‌هایی که در گذشته عنوان می‌شد اکنون کارکرد خود را از دست داده و مفاهیمی مثل دشمن دائمی یا دوست دائمی رنگ باخته است. درحال‌حاضر همه کشورها به دنبال تامین منافع ملی خود هستند و تا جایی‌که این منافع تامین شود با ایران کار می‌کنند و زمانی که منافع خود را در خطر ببینند از ادامه همکاری با ایران منصرف می‌شوند.

تعامل با دنیا ضرورتی است که می‌تواند ضامن بخشی از منافع ملی ایران باشد. نباید در تعامل با دنیا، منافع (ملی) خود را بفروشیم بلکه باید منافعمان را با دقت در نظر بگیریم، بر آن اساس تلاش و با دنیا تعامل کنیم، چراکه تقابل نتیجه مثبتی برای اقتصاد ایران در پی نخواهد داشت.

.............................................................................

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی تهران


منبع: گسترش نیوز


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: