irtrnews.ir

کد خبر: ۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴ - ۲۰۱۹ April ۱۷
رییس کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق مازندران گفت: واسطه‌ها در بازار نهاده های طیور با اقدامات صوري محصول را به فروش مي‌رسانند و از آنجا از طريق كانال هاي مختلف به قيمتي بسيار گرانتر از ارزش حقيقي آن به دست مصرف كننده مي‌رساند.

شمسعلی هادی زاده معلم در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بازرگانان ایران در خصوص عرضه این نهاده‌ها در بورس کالا اظهار کرد: در صورت عرضه ي آن در بورس چه خواهد شد؟ یک نفر آن را ميخرد و با ترفندهايي به قيمت غير واقعي و كاذب به دست مصرف كننده مي‌رساند.

وی توضیح داد: صادرات محصولات کشاورزی از طریق بورس سبب می‌شود هم ارزمملكت خارج شده و هم سودي به مردم، توليد كننده ها و يا عرضه كنندگان نرسد. در واقع سود آن نصيب يك سري واسطه هاي خاص مي‌شود.

معلم با اشاره به اینکه بورس متاسفانه به ندرت با مصرف كننده نهايي طرف است عنوان کرد: این مساله سبب می‌شود واسطه گري رونق بیشتری پیدا کند. چون مصرف كننده توان مالي شركت در بورس را ندارد.

رییس کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق مازندران متذکر شد: بي شك در تمام دنيا فروشندگان بايد دركنار توليدكننده باشند، چرا كه شايد توليدكننده سليقه و ذائقه بازار را نشناسد لذا لازم است فروشنده براي فروش بيشتر او را راهنمايي كند. اما اين الزاما به معني اين نيست كه بورس این نقش را در کشور ایفا می‌کند.

وی تاکید کرد: مشكل ما اينجاست كه از علم كشاورزي فاصله گرفته‌ايم درحالی که استفاده از تكنولوژي‌ها و علم كشاورزي از ضروریات بازار امروز است. مثلا نژاد ذرتي كه کاشت می‌کنیم يا دام هايي كه پرورش مي دهيم را لازم است تغيير بدهيم. اين تغييرات و به روز شدن به ما امكان رقابت و قيمت بهتر مي‌دهد. اما متاسفانه ما نتوانستيم درامركشاورزي سرمايه لازم براي خوداتكايي دراين صنعت بزرگ كشورمان را فراهم كنيم .

معلم اذعان کرد: زعفرانكار ما هنوز با دست سرگل ها را جدا مي كند و با چشم آن را بازديد مي كند. پس نمی‌توان انتظار داشت مثلا تار مو در آن پيدا نشود.

وی خاطرنشان کرد: سيستم هاي دانش بنيان ما بايد دستگاهي طراحي کنند تا اين كارها به صورت كيفي انجام شود. پس محصولات كشاورزي چه در بورس عرضه شوند و چه نشوند بايد داراي كيفيتي باشند كه مورد پذيرش خريدار واقع شود. اين طور نيست كه ورود آن ها به بورس در تغيير كيفيتشان موثر باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: