irtrnews.ir

کد خبر: ۳۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸ - ۲۰۱۹ April ۱۷
در پی کاهش بی اعتمادی مردم به نظام بانکی صورت گرفت
یک کارشناس بانکی گفت: بی اعتمادی به نظام بانکی تا جایی پیش رفته است که حجم زیادی ارز (حدود 20 میلیارد دلار) در خانه ها نگهداری شده یا به بانک‌های کشورهای همسایه منتقل شده است اما نزد بانک‌های ایرانی سپرده گذاری نشده است. از این رو مجلس طرحی برای سرمایه گذاری ارزی تهیه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بارگانان ایران، در حال حاضر از سوی مردم، بانک‌ها محل مناسبی برای سپرده‌گذاری ارزی محسوب نمی‌شوند، چرا که با توجه به تجربه سال‌های 90 تا 93 مردم اعتمادی به بانک‌ها ندارند و به عقیده کارشناسان باید اعتماد عمومی برگردد.

در سال‌های 90 تا 92 که قیمت ارز نوسان زیادی داشت، مردم ارز خود را نزد بانک نگهداری می کردند اما در اتفاقی نادر، پس از افزایش نرخ ارز، وقتی مردم برای دریافت ارز خود به بانک مراجعه می کردند، بانک‌ها از پس دادن ارز به مردم خودداری کردند.

این در حالی بود که در سال 92 با آغاز دولت حسن روحانی وعده داده شد این رویه غلط دولت احمدی نژاد اصلاح شود اما تا سال 93 هر کسی برای دریافت ارز خود به بانک مراجعه می کرد، چکی معادل ریالی ارز از بانک دریافت می کرد که نحوه محاسبه ان مورد رضایت سپرده گذار نبود.

این بی اعتمادی سپرده گذاران در حالی اتفاق افتاد که کارشناسان تخمین می‌زنند حدود 20 میلیارد دلار ارز خانگی در ایران وجود داشته باشد. این در شرایطی است که اگر در بانک‌ها سرمایه گذاری صورت گیرد می تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند برای درک این مساله کافی یادآری شود که کل صادرات غیر نفتی ایران در سال 97 حدود 45 میلیارد دلار بوده است.

بر اساس این بی اعتمادی در ماه‌های اخیر که ارز نوسان کرد سبب شد تا مردم ارز خود را به بانک ها نسپردند و همچنان در خانه های خود نگهداری کنند که علاوه بر افزایش ریسک از دست دادن فیزیکی کالا، اثرگذاری این سرمایه در چرخه اقتصادی نیز از بین می‌رود.

تدوین قانون جدید

بر همین اساس امروز یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس طی گفت و گویی اعلام کرد: قانونی تحت عنوان سرمایه‌گذاری ارزی از سوی مجلس در حال تدوین و بررسی است.

مهراد بائوج لاهوتی با انتقاد از افزایش ارزهای خانگی در سال های اخیر، تصریح کرد: اکنون بیش از ٢٠ میلیارد ارز خانگی در اختیار مردم بوده که راکد شدن آن خود عاملی برای نوسان نرخ است. وی با تاکید بر اینکه در مورد سپرده گذاری ارزی قانونی وجود نداشته است، افزود: با تصویب قانون در خصوص سرمایه گذاری ارزی تا حدودی نگرانی مردم در این باره از بین خواهد رفت. بائوج لاهوتی ادامه داد: مردم با سرمایه گذاری ارزی طبق قانون هر زمان خواهان ارز خود باشند به آن دسترسی داشته و در عوض سرمایه گذاری خود کسب سود هم خواهند داشت.

جذاب نبودن بانکها برای سپرده گذاری

امیر باقری یکی از کارشناسان بانکی به بازرگانان ایران گفت: در حال حاضر بانک ها به سپرده ارزی حدود 4 درصد سود بانکی می دهند چرا که بر اساس سیستم بانکداری خارج از ایران این نرخ سود محاسبه می شود.

وی در خصوص میزان سپرده ارزی مردم نزد بانک ها اظهار کرد: بانکها در حال حاضر محل جذابی برای مردم نیستند و هنوز مردم اعتماد لازم را به بانکها ندارند و سعی می کنند ارز را نزد خود در منزل نگهدارند

این کارشناس بانکی افزود: این بی اعتمادی تا جایی پیش رفته است که بسیاری از افرادی که حجم زیادی ارز در اختیار دارند آن را به بانک‌های کشورهای همسایه منتقل کرده‌اند اما نزد بانک‌های ایرانی سپرده گذاری نکردند لذا باید مجلس، دولت و خود بانکها اعتماد عمومی را جلب کرده و دیدگاه مردم را تغییر دهند.

نویسنده: علی رمضانیان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: