irtrnews.ir

کد خبر: ۳۵۵۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱ - ۲۰۱۹ April ۱۷
در گفت‌وگو با بازرگانان ایران؛
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: قیمت دارو باید منطقی شود و در صورتی که فکری اساسی در این رابطه نشود، تامین داروی کشور با مشکل مواجه خواهد شد؛چراکه صنایع دارویی کشور دیگر توان دوام آوردن ندارند.

هاله حامدی‌فر در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازرگانان ایران با اشاره به اینکه قیمت دارو نسبت به افزایش قیمت هایی که در کل کشور رخ داده بسیار ناچیز است، افزود: با توجه به اینکه 97 درصد اقلام دارویی کشور تولید داخل است اگر فکری اساسی برای افزایش قیمت دارو نشود این صنعت زمین خواهد خورد.

به گفته وی، دارو تقریباً ارزان‌ترین کالا در داخل کشور است و اکنون تخصصی‌ترین کالای موجود نیز به حساب می‌آید؛ اما قیمت آن اصلا با شرایط موجود مطابقت ندارد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سیناژن گفت: تنها مواد اولیه دارویی که ماهیت دارویی دارند، ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند؛ اما بسته بندی، حقوق پرسنل، حمل و نقل و انرژی مانند باقی صنایع با افزایش قیمت و نرخ ارز مواجه بوده است.

وی تاکید کرد: برخی صنایع مانند صنایع بیوتکنولوژی دارو که ماهیت مواد اولیه آن دارویی نیست و ما برای تولید داروهای بیوتکنولوژی نیاز به محیط کشت، فیلتر و رزین خالص‌سازی داریم که به خیلی از آنها ارز 4200 تومانی تعلق نمی‌گیرد.

حامدی‌فر ادامه داد: در شرایط کنونی به دلیل همکاری صنعت دارو و اینکه دارو کالایی نیست که بتوان تولید آن را متوقف کرد، شرکت‌های داروسازی همچنان در حال فعالیت هستند؛ اما این شرکت‌ها در سال 97 یا زیان ده بوده و یا با حداقل سود تنها خود را بالای آب نگه داشته‌اند.

وی تصریح کرد: کمبود دارو در سال 97 به دلیل احساس مسئولیت صنایع دارویی نسبت به سال‌های پیش از آن کمتر بوده است.


نویسنده:نیلوفر جمالی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: