irtrnews.ir

کد خبر: ۳۶۶۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷ - ۲۰۱۹ April ۲۲
مهمترین نکته ای که باید در حال حاضر در نظر گرفت این است که کشور در شرایط سخت تحریم به سر می برد و به تازگی اقدام آمریکا علیه سپاه نیز به آن اضافه شده است. دولت باید بتواند در شرایط کنونی اقتصاد کشور را با تمرکز بیشتری هدایت کند، هر چند همین که اقتصاد تماما به دولت وابسته باشد یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می شود لذا باید در جهت رفع آن تلاش شود.

در حال حاضر یکی از بهترین روشها برای کنترل قیمت‌ها و بکارگیری از منطق عرضه و تقاضا استفاده از بورس است. بورس کالا برای تنظیم قیمت محصولات داخلی همچنان بسیار مفید خواهد بود و اتفاقا در این چند ساله نشان داده که می تواند دست دلالان که در بالابردن صوری قیمتها تلاش دارند را کوتاه نگه دارد.

باید به این نکته نیز توجه داشت که تحریمها برای خرید و فروش و معامله محصولات خارجی در بورس و اینکه بتوانیم از شرکتهای خارجی خرید داشته باشیم، محدودیتهایی را به وجود آورده که اینگونه اتفاقات از دست بورس خارج است.

در اینجا است که دولت باید از لحاظ قانونی و راهکارهای آن فکری کند و تلاش کند تا بورس بتواند کار خود را به درستی انجام دهد و خللی در روند کار آن صورت نگیرد.، البته مقصود من قانونگذاری برای بورس کالا نیست، بلکه باید برای دولت و همینطور مجلس با ارائه قوانینی شرایط را به صورتی تنظیم کنند تا شرکتهای خارجی بتوانند با بورس کالای ایران همکاری کنند. به این صورت هم بورس می تواند سازوکار بهتری را برای فعالیتهای خود و همچنین تنظیم قیمتها داشته باشد و هم از پتانسیل بورس کالا در جهت بهبود اقتصاد ایران استفاده می شود.

نکته دیگر اینکه برای ایجاد یک بازار با ثبات در کشور نیاز است که دخالتهای بی دلیل نهادهای دولتی در بورس کالا کم شود. برای نمونه می توان به اقدام غیر اصولی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد، این وزارتخانه در مقطعی برای محصولات فولادی سقف قیمت تعیین کرد که اصلا جواب نداد و روند کاری بورس کالا را هم زیر سوال برد و در نهایت هم این بخشنامه منتفی شد.

متاسفانه حدود چهل سال است که دولتها در اقتصاد دخالت داشته و هیچ کدام از سیاستهای آنان نیز جواب نداده است. البته اینگونه که دولت بر سر هر مغازه یک آژان بگذارد هم شدنی نیست، اما دولت باید در این شرایط که اقتصاد کشور شرایط نابسامانی را تجربه می کند به سمت «بازار آزاد منصفانه» برود، به این معنی که دولت به همراه بخش خصوصی و بورس، قیمت و توزیع آن را اداره کنند تا دست سودجویان کوتاه شود. متاسفانه باید اعتراف کرد که انصاف از بین ما رخت بربسته و همین باعث شده که قشر متوسط و زیر متوسط در این میان و سو مدیریتها آسیب پذیر بمانند و همین بهبود اوضاع را مشکل کرده است. پیشنهاد من این است که در این شرایط باید بورس کالا را تقویت کرد البته باید این را نیز در نظر گرفت که تحریم اقتصادی به بورس شوک وارد می کند اما خوشبختانه بورس این قابلیت را دارد که خود را دوباره پیدا می کند. همینطور که همه دیدیم با اینکه قیمت دلار در چند مقطع زمانی بالا رفت و بر روی بالا رفتن نرخ همه اجناس تاثیر گذاشت اما قیمت محصولاتی که در بورس کالا عرضه شدند به آن نسبت بالا نرفت و این برگ برنده بورس است و باید تلاش کرد که از این ظرفیت بزرگ و مهم نهایت استفاده را برد.

----------------

رئیس سابق مجمع واردات


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: