irtrnews.ir

کد خبر: ۴۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶ - ۲۰۱۹ May ۲۲
در پایان سال 97، بانک دیگری به لیست ورشکستگان بانکی افزوده شده و از زیان سه هزار میلیارد ریالی به زیان 23 هزار میلیاردی رسیده و بیش از 51 درصد از سرمایه خود زیان انباشته ساخته که بر اساس ماده 141 قانون تجارت ورشکسته است. علت ورشکستگی این بانک نیز پرداخت سود به سپرده های جمع آوری یا همان ناترازی رخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، بانک ایران زمین در سال 97 بیش از 229 هزار و 22 میلیارد ریال سپرده جمع‌آوری کرده بود که این مساله کار دست بانک داد، چرا که بانک مجبور شد 73 هزار و 576 میلیارد ریال سود پرداخت کند که بر اساس آن همه درامد بانک را بلعیده شد.

بر همین اساس بانک ایران زمین در سال 97 نه تنها درامدی نداشته بلکه به کسری درآمدی یا همان زیان سه هزار و 760 میلیارد ریالی رسیده است.

علاوه بر این کسری درامد بانک ایران زمین، هزینه مالی که نشان از تسهیلات بین بانکی است از مبلغ دو هزار و 713 میلیارد ریال در سال 96 به مبلغ 12 هزار و 956 میلیارد ریال رسید. ضمنا، استقراض بانک در سال 97 بالغ بر 3503 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 96 بیش از 948 درصد رشد داشته است. 

بر اساس این استقراض این بانک 3484 هزار میلیارد ریال بازپرداخت داشت که نسبت به سال قبل 983 درصد رشد داشه است. این میزان از بازپرداخت سبب پرداخت سود غیرمنطقی و اضافه بر قانون به دیگر بانک ها شده است.

بر اساس این رخدادها، زیان خالص بانک ایران زمین 20 هزار و 854 میلیارد ریال شده است. حال آنکه در سال 96 این بانک دارای سود خالص 300 میلیارد ریالی بود اما در سال 97 به زیان رسید که در نهایت زیان هر سهم بانک به پنج هزار و 214 ریال رسید.

بر اساس این گزارش ، تسهیلات اعطایی بانک ایران زمین در سال ۹۷ بالغ بر ۳۷ هزار ۸۸۰ میلیارد ریال شد. سپرده این بانک بیش از ۲۲۹هزار میلیارد ریال بوده که ۲۲۱ هزار و ۶۸۵ میلیارد ریال آن به سپرده های بلندمدت تعلق داشت.

سرمایه گذاری بلند مدت بانک در سال ۹۷ حدود دو هزار و ۵۰۷ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۶ حدود ۷ درصد رشد داشته است. تسهیلات بانک در این دوره مورد بررسی ۲۷هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال بوده است.

دارایی‌های بانک ایران زمین در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۲۸ درصد داشته و از مبلغ ۲۳۰ هزار و ۴۴۴ میلیارد ریال به مبلغ ۲۸۲ هزار و ۹۱۷ میلیارد ریال رسید که بدون احتساب تورم‌ در سال ۹۷ این افزایش در دارایی ها رخ داده است و بخش‌های مهم این میزان از افزایش دارایی به دارای ثابت مشهود و موجودی نقد و سایر دارایی‌ها تعلق داشته است.

نویسنده : علی رمضانیان
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: