irtrnews.ir

کد خبر: ۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴ - ۲۰۱۹ May ۲۶
زمانی که ترامپ در یک فرمان اجرایی، اقدام به تحریم تجارت سنگ آهن، فولاد، آلومینیم و مس ایران کرد این سوال پیش امد که تاثیر این تحریم ها بر بازار داخل و خارج چگونه است؟

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، تاثیر تحریم فلزات رنگی برخلاف پروپاگاندای رسانه های داخل و خارج که اساسا از روند این بازار ها اطلاع ندارند، محدود بود زیرا بر خلاف موضوع نفت که مشتریان آن محدود به دولتها و شرکت‌های بزرگ است، مشتریان صنایع معدنی، افراد حقیقی و حقوقی، شرکت‌های بازرگانی با مقیاس متوسط و کوچک بوده و تعدان آن نیز بالا است.

نکته مثبت در این صنعت اینست که عمده شرکت‌های تولیدی این حوزه خصوصی سازی شده و از انعطاف پذیری مطلوبی در تصمیم گیری های مرتبط با امور تجاری و اداره بنگاه برخوردارند.

زنجیره تجارت خارجی این حوزه به بیش از 2500 کارت بازرگانی و شرکت تجاری داخلی متصل بوده و بر خلاف نفت ، کاملا غیر متمرکز است که اعمال محدودیت صادراتی را محدود میکند.

سیستم بانکی بین المللی از زمان خروج برجام از آمریکا عملا از ارایه سرویس به بخشهای مختلف اقتصادی شامل صنایع آهن و فولاد و آلومینیم و مس خودداری کرده است و این تحریم، عملا پیش خور شده است.

جالب‌تر اینکه عمده بازارهای صادراتی صنایع آهن، فولاد و فلزات اساسی ایران، منطقه ای و شامل کشورهایی است که دارای مرز زمینی با ایران هستند.

در حال حاضر و افق 6 ماه آینده، صادرات آلومینیم و سرب ایران بدلیل محدودیت تولید و تقاضای بالای داخل کشور، محدود شده و بعضا مجوز صادرات برای آن صادر نمیشود.

نکته اساسی اینکه عمده شرکت‌های خارجی بزرگ ارایه کننده خدمات به حوزه معدن و صنایع معدنی ایران یک سال پیش با دور اول تحریمها، از ایران خارج شده اند.

اما میتوان مهمترین اثر این تحریمها، افزایش هزینه حمل دریایی و کاهش قدرت چانه زنی صادرکنندگان ایرانی و درخواست تخفیف بیشتر از سوی مشتریان خارجی برای خریداران فولاد و مس باشد که فعلا با توجه به مارجین بالای تولید کامودیتی‌ها (ناشی از تضعیف ریال)، این امر در بنگاهها قابل مدیریت است.مجموع عملکرد فولاد، مس، سنگ آهن، سرب و آلومینیم صادراتی در سال 1397 در حدود 6.2 میلیارد دلار بوده است.در این بین 67 درصد رزش صادرات مرتبط با فولاد بوده است.

دقت کنیم که این حوزه یک سال است که توسط آمریکا تحریم شده و با این وجود، روند عملکرد صادرات پس از افت مردادماه 97 روندی صعودی طی کرده است.

اساسا فلزات در دنیا یک دارایی ارزی بوده و به دلار معامله میشود و یکی از محل‌های سرمایه گذاری حقیقی و حقوقی به منظور فائق آمدن بر تورم ارزی است.

در صورت افت صادرات فولاد و مس و آلومینیم، شاهد کسری عرضه ماهانه 500 میلیون دلار در بازار خواهیم بود که اثر ابتدایی آن در تحریک دلار در بازار بروز میکند که شاهد این موضوع در هفته گذشته بودیم.

با تحریک دلار، ابتدا تجار اقدام به افزایش قیمت فولاد، آلومینیم و مس کرده و در ادامه بورس کالا پایه قیمت را متناسب با تغییر دلار افزایش داده و همزمان شاهد رشد تقاضا و انگزیش خرید با هدف مدیریت ریسک تورم آتی خواهیم بود.

در نتیجه قیمت داخلی فلزات در مسیر دلار افزایشی ، نمیتواند کاهشی باشد و با فرض کاهش صادرات، عمده محصولات مازاد از محل رشد موجودی انبارهای داخل قابل جذب است.بنگاههای تولیدکننده بدلیل رشد قیمت محصولات، شاهد رشد سودآوری و افزایش ارزش سهام خود در بورس خواهند بود و البته این رشد بصورت یکسان بین شرکتهای تولیدی توزیع نشده و واحدهایی که سهم بیشتری از بازار داخل داشته و مصارف ارزی کمتر دارند، در موقعیت بهتری قرار خواهند داشت.

جنگ تجاری نفس گیر

توجه به بازارهای جهانی و جنگ تجاری چین و امریکا نشان می دهد که اضاع برای ایران چندان بد نیست.

چین اعلام کرده است که بروی 5000 کالای وارداتی از آمریکا تعرفه تنبیهی از 10 تا 25 درصد وضع میکند.

تقریبا چین از 10 روز دیگر تعرفه گمرکی واردات کنسانتره و شمش روی، کنسانتره و آند و کاتد مس از آمریکا را به 25 درصد افزایش میدهد و تعرفه واردات کنسانتره سرب از آمریکا نیز به 10 درصد افزایش میابد.

نکته بسیار مهم اینکه این تعرفه ها بروی واردات از آمریکای شمالی اعمال میشود. از طرفی منابع تامین روی، سرب و مس دنیا محدود است و موضوع فوق باعث میشود تا کم کم شاهد حضور دلالان چینی در بازار ایران به منظور خرید باشیم.

چین با اعمال تعرفه تنبیهی بروی محصولات معدن و صنایع معدنی آمریکا باعث شد تا سهام شرکتهای معدنی آمریکا تا حدود نه درصد سقوط کرده و عملا از بزرگترین بازار این کالاهای دنیا خداحافظی کنند

تعرفه گمرکی بروی انواع کنسانتره و فلز روی و مس 25درصد خواهد بود و نکته مهم اینکه تولیدکنندگان آمریکا که از بزرگترین ها در این صنعت هستند، بدلیل ماهیت قیمتگذاری این کالاها در دنیا، امکان انتقال هزینه را به مشتری نهایی چینی ندارند.

این موضوع فرصت فوق العاده برای صادرکنندگان محصولات مس و روی ایران ایجاد میکند.همزمان در هفته جاری میلادی نیز خبر خوبی برای بازار مس منتشر شد مبنی بر اینگه گروه بین المللی مطالعات مس ICSG میگوید که بازار جهانی در سال 2019 شاهد کسری عرضه 190 هزار تنی مس خواهد بود. این رقم بیش از 65 هزار تن اعلام شده در گزارش دوره قبل است.

جالب‌تر اینکه، کسری در سال 2020 تشدید شده و به 250 هزار تن خواهد رسید.در گزارش ذکر شده که با وجود راه اندازی 2 معدن Cobre Panama در پاناما و Toquepala در پرو، بازار در نتیجه توقف فعالیت معدن گراسبرگ اندونزی شاهد کسری عرضه خواهد بود.

اما درمورد فولاد با وجود تحریم های جدید از سوی امریکا، قیمتهای صادراتی کشور از ثبات نسبی برخوردار بوده و به دنبال جهت می‌گردد. قیمت فولاد ایران باتوجه به منطقه CIS تعیین میشود)ولی این روند تغییر خواهد کرد زیرا که تحریمها همواره تهدید بوده و به کشور هزینه مازاد تحمیل میکند... در خصوص قیمتهای صادراتی فولاد ایران، انتظار میرود مشتریان در هفته آتی از فولادسازان درخواست تخفیف بیشتر برای پوشش هزینه های تحریم را کنند که این موضوع اختلاف قیمت فولاد ایران و CIS را مجددا افزایشی خواهد کرد.

درمورد سنگ آهن باید گفت در معاملات آنلاین بورس دالیان چین DCE همچنان شاهد رشد تقاضا هستیم. قیمتها افزایش یافته و مرز 100 دلار را رد کرده است, این موضوع در ادامه قیمت سنگ آهن فیزیکی در بنادر چین را نیز صعودی خواهد نمود

از دلایل افزایش تقاضای سنگ آهن، کاهش ارزش یوان چین به کمترین سطح 5 ماه گذشته است که عامل رشد قیمت مواد اولیه در چین شده و باعث هجوم و تسریع در سفارش گذاری سنگ آهن توسط فولادسازان میشود.

از طرفی از نظر بنیادی , شرکت وله برزیل بزرگترین تولیدکننده این ماده معدنی(قبلا درمورد این معدن بزرگ و حادثه سیل نوشته شد) با چالشی جدید روبرو شده است و ان اینکه سد جدیدی احتمال شکست دارد و این موضوع باعث شد چالش جدیدی برای بازار باشد و قیمت رکورد 101 دلار را بشکنند که در 5 سال اخیر بی سابقه است.

در نهایت

با وجود تحولات اقتصادی دنیا وهمچنین فضای بازار فلزات در ایران و جهان و همچنین تنوع مشتریان ایرانی ، نه تنها تحریم فلزات اساسی ایران چندان تاثیر عمیقی بر این صنعت در یران ندارد بلکه جنگ تجاری چین و آمریکا به نوعی آن تحریم را خنثی می کند و ورق را به نفع بازار فلزات ایران بر می گرداند.

نویسنده: مینا ورشوچی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: